7 اشتباه رایج در طراحی و خرید دوربین مداربسته

2+2=5

در این مقاله متداولترین اشتباهات خریداران و طراحان سیستم های دوربین مداربسته را به صورت تخصصی بررسی می کنیم. بسیاری از این اشتباهات کمتر و برخی بیشتر رایج اند . اگر شما نیز در طراحی سیستم دوربین مداربسته این اشتباهات را مرتکب می شوید بهتر است در این خصوص تجدید نظر کنید.

اشتباه اول

استفاده از دوربین متحرک یا SPEED DOME برای اهداف امنیتی یا بدون اپراتور: دوربین های متحرک با هدف کاربری نظارتی طراحی شده اند. این به این معنی است که استفاده از دوربین مداربسته متحرک در کاربری های امنیتی اصلا مفید نخواهد بود مگر آنکه یک یا چند نفر اپراتور داعما در حال رصد محوطه واگذاری به وسیله این دوربین ها باشند  ،در نظر داشته باشید دوربین متحرک در هر لحظه صرفا یک زاویه خاص که روی آن تنظیم شده است را می بیند و ممکن است در زمان وقوع حوادث یا سرقت ، لنز دوربین بر نقطه ای دیگر بوده و محل حادثه تصویر برداری نشده باشد . همانطور که گفتیم دوربین های متحرک نیازمند اپراتورهایی هستند که دوربین ها را بچرخانند و به زاویه دید موزد نظر ببرند . بنابراین اگر سیستم دوربین مداربسته شما یک سیستم منفعل باشد (و کاربر دائمی یا اپراتور نداشته باشد) دوربین متحرک عملکردی کاملا شبیه یک دوربین ثابت دارد. البته دوربین های متحرک قابلیت های بسیار زیادی دارد که می توان با استفاده از قابلیت TOUR و یا سگ نگهبان به صورت اتوماتیک و خودکار بدون نیاز به اپراتور و در بازه های زمانی مختلف آن را چرخاند .

راه حل اشتباه اول

در حالتی که می خواهید سیستم امنیتی کاملا موثر داشته باشید بهترین روش بهره برداری تمام عیار از دوربین های ثابت در تمامی قسمت ها ، ورودی ها و بخصوص نقاط حساس است ، اگر بخواهید در هر لحظه حوادث را نظاره کنید و در صورت نیاز به بازپخش همه دوربین ها دسترسی داشته باشید . برای پشتیبانی از دوربین های ثابت و افزایش تاثیر آنها می توانید در محیط های بزرگ از دوربین های متحرک و گردان نیز استفاده کنید به این شرط که اپراتوری برای کنترل آنها وجود داشته باشد و یا با استفاده از تنظیمات خاص آن را به صورت خودکار بچرخانید .

اشتباه دوم

استفاده از دوربین های متحرک یا گردان برای پوشش وسیع : اشتباهی بزرگ در بهره برداری از دوربین های گردان ، استفاده از آن برای نظارت بر یک محوطه بزرگ است . دوربین متحرک گردان اگرچه می تواند در تمام 360 درجه زاویه اطراف خود بچرخند ولی نمی تواند به صورت هم زمان تمام این زوایا را فیلم برداری کند پس اگر حادثه ای پشت دید لنز دوربین متحرک بوقوع بپیوندد شما به هیچ عنوان در بازپخش فیلم به آن دسترسی نخواهید داشت.

راه حل اشتباه دوم

راه حل دوم هم بهره برداری تمام عیار از دوربین های با لنز ثابت و با تعداد بیشتر برای پوشش گسترده محیط است. اگر محیط شما بسیار بزرگ است باید در تمام ورودی ها یا مناطق حساس یک یا چند دوربین مناسب نصب کرده و در نهایت برای پشتیبانی کلی از یک دوربین متحرک گردان استفاده کنید.

اشتباه سوم

استفاده از دوربین های WDR در محیطهای پر نور یا کم نور : مکانیزم WDR مکانیزیمی برای جلوگیری از وقوع ضد نور است. یعنی زمانی WDR معنا پیدا می کند که اختلاف سطح نوری زیادی در محل نصب دوربین وجود داشته باشد. اگر محیط شما به صورت پیوسته کم نور یا پر نور است استفاده از این دوربین ها تنها هزینه شما را افزایش می دهد.

راه حل سوم

بیشتر دوربین های مداربسته در محیط های پر نور عمکلرد بسیار خوبی دارند و نیاز به استفاده از دوربین خاصی نخواهید داشت. اما در محیط های کم نور میتوانید از دوربین های Low illustration استفاده کنید که نیاز به نور کمتری برای تشکیل تصویر دارند . به طور ساده باید بگوییم نور محیط را با لامپ و روشنایی افزایش دهید تا تصویر بهتری داشته باشید و فقط در زمانی از دوربین WDR  استفاده کنید که واقعا تضاد نوری دارید مانند تابش مستقیم نور خورشید داخل لنز دوربین .

اشتباه چهار

ترجیح نور مادون قرمز IR به نور واقعی : در اکثر موارد در صورتی که امکان استفاده از نور مرئی در محل وجود داشته باشد کاربر از دوربین های مداربسته با دید در شب بسیار بالا استفاده می کند، این در حالی است که نور مادون قرمز در مقابل نور مرئی نقاط ضعف زیاد و صرفا یک مزیت دارد . نور واقعی امکان ایجاد تصویر رنگی در دوربین را فراهم می کند در حالی که نور مادون قرمز در اکثر دوربینها در شب صرفا تصاویر را به صورت سیاه و سفید نمایش می دهد مگر دوربین های نسل جدید سوپراستارلایت و یا وارملایت که در شب نیز مثل روز تصویر رنگی و شفاف دارند.

ضریب نفوذ نور مرئی ( لامپ یا پرژکتور ) به مراتب از نور مادون قرمز بیشتر است ، پس نور مرئی بهتر و بیشتر در محیط پخش می شود و از برخی سطوح مانند شیشه بهتر عبور می کند.(نور IR توان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد ) نور مرئی امنیت عمومی محیط را نیز بالا می برد و هزینه چندانی نیز ندارد البته به شرطی که از پرژکتور های SMD و یا لامپ های کم مصرف استفاده کنید .

تحقیقات و تجربه ما نشان می دهد معمولا احتمال وقوع جرم ، جنایت ، دزدی و سرقت در محیط هایی که به وسیله نور واقعی روشن هستند کمتر خواهد بود . البته نور مادون قرمز دوربین مداربسته و یا پرژکتورهای IR یک مزیت بسیار بزرگ دارد و آن هم نامرئی بودن آن است و اگر کسی دقت نکند نمی تواند وجود آن را تشخیص دهد . بنابراین بهره مندی از نور مادون قرمز تنها در محیط هایی به نور مرئی ارجحیت دارد که به دلایل امنیتی شما نخواهید وجود نور یا نصب دوربین در محل مشخص باشد.

راه حل اشتباه چهار

مجهز بودن دوربین به دید در شب مادون قرمز موضوع مثبتی است اما در صورتی که دید در شب دوربین برای روشن کردن محیط کافی نیست بهترین راه این است که از پروژکتور نور مرئی برای روشن کردن محیط استفاده کنید. این کار هم ارزان تر و هم منطقی تر است.

اشتباه پنجم

استفاده از دوربین های لنز متغیر (وریفوکال) برای اتاق ها و محیطهای عادی: دوربین های لنز متغیر یا وریفوکال امکان تنظیم زاویه دید دوربین پیش از نصب را برای شما فراهم می کنند. این دوربین ها معمولا در مواردی استفاده می شوند که شما نیاز به زاویه دید خاصی داشته باشید یا لنز ثابت با زاویه مناسب شما موجود نباشد. استفاده از چنین لنزی در محیطی که در آن نیاز به یک لنز کاملا باز باشد تنها افزایش هزینه ها را به دنبال خواهد داشت. دوربین های لنز ثابت معمولا با زوایای کاملا باز ساخته می شوند و امکان پیدا کردن دوربین با لنز ثابت مناسب برای محیطهایی مانند اتاق ها به سادگی فراهم است.

راه حل اشتباه پنجم

سعی کنید تا جای ممکن نیاز خود را با دوربین های لنز ثابت برآورده کنید و استفاده از دوربین های وریفوکال را به کاربری های خاص محدود کنید.

اشتباه ششم

استفاده از دوربین های بولت در کاور بیرونی: دوربین های بالت با بدنه ضد آب تولید می شوند و احتمالا اصلی ترین دلیل شما برای استفاده از کاورها  محافظت فیزیکی از دوربین در مقابل خرابکاری است.  توجه داشته باشید که کاورها صرفا برای دوربینهای صنعتی و دوربین های باکس طراحی و تولید می شوند .

راه حل اشتباه ششم

در صورتیکه از کاور برای بزرگ جلوه دادن دوربین استفاده می کنید احتمالا طرز فکر شما نسبت به سیستم مداربسته کمی قدیمی و از واقعیت دور است. امروزه بهترین دوربینها در کوچکترین سایزها تولید و به بازار عرضه می شوند . همچنین باید توجه کنید که نصب دوربین داخل کاور هیچ کمکی به محافظ از آن در مقابل سرقت نخواهد کرد چرا که اگر دزدی قصد سرقت دوربین را داشته باشد کاور آن را نیز خواهد دزدید. بنابراین معقول است هزینه ای که بابت خرید کاور می پردازید را برای خرید یک دوربین بهتر ، مناسب تر و باکیفیت تر استفاده کنید.

اشتباه هفتم

استفاده از دوربین های بی سیم برای کاهش هزینه ها: دوربینهای مداربسته بی سیم همچنان به عنوان سیستم هایی نسبتا بی ثبات به شمار می روند.مهمترین دلیل این حرف این است که معمولا برد دوربینهای مداربسته بیسیم کمتر از صد متر است و وجود دیواره ها نیز تاثیر سویی بر برد امواج آن خواهد داشت . استفاده از دوربین های وایرلس هرچند هزینه کابل کشی را برای شما کاهش خواهد داد اما هزینه را فدای کیفیت نکنید مگر آنکه از دوربینهای بیسیم برای یک اتاق زیر 50 متری بدون دیوارهای بتنی استفاده کنید .

راه حل اشتباه هفتم

سعی کنید تا جای ممکن از سیستمهای مداربسته بیسیم استفاده نکنید. شاید در آینده تکنولوژی در رابطه با این تجهیزات بالارفته و امکان استفاده از آنها فراهم شود اما در حال حاضر استفاده از این دوربین های توصیه نمی شود.