تشخیص چهره Face Detection دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته تشخیص چهره ،Face Detection

در این مقاله به تکنولوژی تشخیص چهره Face Detection دوربین مداربسته می پردازیم . قابلیت تشخیص چهره یکی از امکانات جالب در نسل دوربین های 2020 است. این ویژگی برای بسیاری از کاربران و مصرف کننده های سیستمهای نظارت تصویری بسیار جذاب و پیشرفته به نظر می رسد . این دسته از دوربین های مداربسته در شناسایی و تشخیص چهره افراد در حال عبور در ساختمان ها و سازمان ها بسیار کاربردی است . با استفاده از ویژگی تشخیص چهره در دوربین های مداربسته می توان عملکرد سامانه های نظارتی اتاق کنترل، مدارهای آلارم هوشمند ، دستورات ارسالی به دوربین های متحرک PTZ جهت زوم کردن بر روی سوژه های مورد نظر و … را بهبود بخشید .

منظور از Face Detection در دوربین مداربسته چیست؟

وقتی حرف از امکانات پردازش تصویر در دوربین مداربسته به میان بیاید در واقع منظور قسمتی از توانایی پردازش تصویری (Video Content Analytics) یا به اختصار VCA است. همه مکانیزم های هوشمند تجزیه و تحلیل تصاویر ، بخشی از علم پردازش تصویر محسوب می شوند که از جمله می توان به مکانیزم های ساده ای مانند موشن دتکشن (Motion Detection)، شناسایی چهره (Face Capture)، تشخیص چهره (Face Detection) و … اشاره نمود.

نحوه عملکرد Face Detection در دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم هایی که در نرم افزار آنها ایجاد شده ( مانند فاصله میان چشم ها ، ابروها ، خطوط بینی ، خطوط صورت و … ) می توانند چهره افراد مختلف را در زوایای مختلف تشخیص دهند . منظور از زوایای مختلف ، تشخیص از روبرو یا نیم رخ افراد می باشد که این موضوع به کیفیت نرم افزار دوربین مدار بسته بستگی دارد . عموما این دوربینها ، چهره افراد تا زاویه 45 درجه از روبرو تشخیص می دهند . بعد از تشخیص نوبت تجزیه تحلیل و پردازش تصاویر می رسد ، بدین صورت که دوربین از چهره فرد یا افراد در حال تردد عکس گرفته و در بایگانی دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می کند و کاربر می تواند بدون آنکه نیاز به جستجو در تمام فیلمهای ذخیره شده داشته باشد، به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از روز و ساعت ورود افراد ، به آسانی دسترسی داشته باشد.

تفاوت تشخیص چهره Face Detection و شناسایی چهره Face Capture در دوربین مداربسته

در هنگام خرید دوربین مداربسته تشخیص چهره حتما به این موضوع توجه کنید که دو نوع قابلیت شناسایی چهره در دوربین های مداربسته وجود دارد که اندکی با هم تفاوت دارند . Face Detection و یا Face Capture . در قابلیت فیس کپچر صرفا امکان تشخیص صورت افراد وجود دارد و قابلیت تمیز چهره های افراد مختلف در آن وجود ندارد .

در قابلیت Face Detection ، شناسایی چهره عملکردی پیشرفته تر و هوشمندانه تری و  دارد و امکان شناسایی چهره های متفاوت امکان پذیر است. مثلا وقتی که چهره فردی توسط دوربین شناسایی شد در صورت ورود فرد مورد نظر به قسمت های مختلف مجموعه، امکان ردیابی آن فرد در هر لحظه وجود دارد و در صورت ورود شخص به اماکن غیر مجاز با دستگاه آلارم می توان اطلاع رسانی مربوطه را انجام داد.

محاسن دوربین مدار بسته Face Detection

1. کمک در جمع آوری مدارک و شواهد

اگر در محل کسب و حرفه تان نیازمند سیستم نظارتی قوی هستید که بتواند در مواقع ضروری به جمع آوری شواهد و مدارک به شما کمک کند ، دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص چهره کارایی لازم را در این خصوص دارند و می توانند مدارک کافی را برای مشاهده تمام اتفاقات رخ داده در اختیار شما قرار دهند.

2. جلوگیری از وقوع جرم

در واقع یکی از وظایف اصلی یک سیستم نظارتی جلوگیری از وقوع جرم و جنایت است و این سیستم ها می توانند عملکردی پیشگیرانه در وقوع جرم داشته باشند. با نصب دوربین مداربسته تشخیص چهره در مکان هایی با امکان بالای وقوع جرم می توان از وقوع اتفاقات اینچنینی جلوگیری نمود.

3. ارتقا امکانات نظارتی و کنترل و مدیریت رخداد ها و فعالیت ها

رخداد ها و فعالیت های بسیاری وجود دارند که روزانه در یک ساختمان مسکونی و یا اداری بوقوع می پیوندد . وقتی که سیستم نظارت تصویری را به دوربین های مجهز به پردازش تصویر چهره مجهز کنید می توانید نظارت بهتری بر فعالیت افراد درون سازمان خود داشته باشید .

جهت خرید دوربین مداربسته تشخیص چهره به صفحه محصولات فروشگاه اینترنتی نوین گستر ایران مراجعه کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.