انتخاب مکان مناسب برای نصب دستگاه DVR و NVR

بهترین محل نصب دستگاه DVR ,مخفی کردن DVR ,سرقت دستگاه ضبط,

بهترین محل نصب دستگاه DVR و NVR کجاست ؟

سیستم های امنیتی و نظارتی مانند چشم و گوش یک مکان هستند . وقوع رخداد ها و اتفاقات در مکان مورد نظر توسط دوربین های مداربسته ثبت و در دستگاه ضبط دوربین مداربسته (NVR یا DVR) ضبط می شوند . در صورت امکان و تنظیمات کافی آلارم های لازم توسط این سامانه اعلام می گردد . به همین دلیل است که باید مکان مناسبی را برای نصب دستگاه DVR و یا نصب دستگاه NVR در نظر گرفته شود تا از دید سارقین ، خرابکاران و یا هر عامل خارجی دیگر در امان بوده و از سرقت دستگاه ضبط جلوگیری بعمل آید.
download - انتخاب مکان مناسب برای نصب دستگاه DVR و NVR

مقایسه انواع سیستم ها از نظر سرقت

در ابتدا باید بدانید که چه از یک سامانه نظارت تصویری دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می کنید و چه از دوربین های IP یا دوربین تحت شبکه هر دو این سیستم ها می توانند در معرض خطر دستکاری ، تخریب و یا سرقت دستگاه DVR قرار گیرند .

بنا بر یک تفکر ناصحیح عده ای از کاربران سیستم های نظارت تصویری فکر می کنند که در نصب دوربین های دیجیتال از سیم کشی و کابل کشی استفاده نمی گردد . این تصوری غلط است چرا که حتی در نصب دوربین مداربسته بی سیم یا WIRELESS نیز مقدار کمی سیم کشی بابت تامین تغذیه برق دوربین ها مورد نیاز است .

از طرفی حجم کابل کشی دوربین های آنالوگ با دوربین مداربسته دیجیتال خیلی تفاوتی ندارد . البته بواسطه موضوعات زیر ساخت شبکه مقدار کابل مصرفی در پروژه های بزرگ دوربین تحت شبکه از نمونه مشابه دوربین آنالوگ بسیار کمتر خواهد بود ولی حذف نمی شود .

امکان سرقت دوربین های دیجیتال وجود دارد

بنابراین تصور اینکه خطر قطع و دستکاری کابل ها و سیم ها در دوربین مداربسته دیجیتالی وجود ندارد کاملا غلط می باشد . چرا که در نصب دوربین های تحت شبکه نیز از کابل های شبکه و در برخی موارد در صورت نیاز از کابل برق نیز استفاده می گردد.
چنانچه می دانید دستگاه DVR برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می شود . درست مشابه دستگاه NVR که برای ضبط تصاویر دوربینهای مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .  به طور کلی دی وی آر و یا ان وی آر محل ذخیره سازی و مدیریت کلیه اطلاعات ارسالی از دوربین های مداربسته می باشد . به همین جهت محل نصب دستگاه DVR از حساسیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود و می بایست در محل مناسبی دور از دسترس افراد متفرقه و سایر عوامل فیزیکی مانند گرما ، آب و … قرار گیرد.

در ادامه مطلب به معرفی بهترین محل نصب دستگاه DVR و برخی مکان ها که جهت نصب DVR و یا NVR مناسب است می پردازیم:

دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته که به طور اختصار NVR یا DVR نامیده می شود جزو  اجزای اصلی یک سیستم مداربسته بوده که وظیفه مدیریت و ذخیره سازی تصاویر را عهده دار بوده و به عنوان یک مرکز اصلی و مغز سیستم مداربسته عمل می کنند . این دستگاه ها همواره هدف بسیاری از سارقین و افراد خرابکار قرار می گیرند . بنابراین لازم است که حتما در مکان مناسبی قرار گرفته و نصب گردند

1. استفاده از جعبه ها و محفظه های قفل دار (RACK)

برخی کاربران دوربین مداربسته که به این موضوع اهمیت می دهند دستگاه ضبط را داخل محفظه های قفل دار قرار می دهند که به آن رک گفته می شود . RACK ها انواع مختلفی دارند که رک مناسب دستگاه دی وی آر RACK 6U و یا رک 4 یونیت می باشد .

اگر قصد استفاده از رک ها را داشتید باید به این نکته مهم توجه کنید که خود این محفظه باید در کجا قرار بگیرد . یکی از بهترین محل های نصب دستگاه DVR قرار دادن آن در رک می باشد البته این مهم است و در این رابطه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • محل قرار گرفتن رک برای کابل کشی ها مناسب باشد.
  • محل قرار گرفتن رک دارای تهویه مناسبی باشد.
  • محل قرار گرفتن رک دور از مواد اشتعال زا ، آب و باران و سایر عوامل فیزیکی باشد.

2.  NVR/DVR را در زیر سقف مخفی کنید

یکی از بهترین محل های نصب دستگاه DVR و از بهترین مکان هایی که می توانید دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته را در آن قرار دهید سقف اتاق یا استفاده از سقف های کاذب می باشد . در این حالت شاید کمی کابل کشی ها دشوار به نظر برسد و کار نصب را سخت کند و یا حتی برای دسترسی به تنظیمات یا بازپخش فیلم های موجود در دستگاه مجبور به استفاده از نردبان یا چهارپایه شوید . اما امکان سرقت دستگاه ضبط توسط سارقین تا حدود زیادی کاهش می یابد. البته اگر محل نصب دی وی آر را هوشمندانه انتخاب کرده و کابل کشی را توسط نوین گستر ایران تمیز و مهندسی شده انجام داده باشید .

3. مخفی کردن NVR/DVR داخل دیوار یا سقف کاذب

 دیوارها و سقف های کاذب می توانند مکان بسیار مناسبی برایدستگاه ضبط سیستم مداربسته باشند .یکی دیگر از بهترین محل نصب دستگاه DVR سقف و دیوار های کاذب می باشد چون این امکان وجود دارد که پس از قرار دادن دستگاه ضبط درون دیوارهای کاذب با وسایل تزئینی مانند ساعت دیواری ، قابل عکس و … محل را بپوشانید تا برای افراد متفرقه جلب توجه نشود .

4. استفاده از فضای کمد یا قفسه های کتابخانه برای نصب NVR/DVR

اگر دوربین مداربسته در منزل یا محیط مشابه نصب شود می توانید از یک کمد که کمتر از آن استفاده می شود برای مخفی کردن دستگاه ضبط سیستم مداربسته بهره برداری کنید . شاید بتوانید با مخفی کردن DVR آن را در قفسه کتاب ها قرار داده و اطرافش را با کتاب و سایر وسایل طوری بپوشانید که در  کمتر معرض دید باشد .

جمع بندی

در انتها لازم است بدانید که قطعا دزدها و سارقین به سراغ ردیابی سیم و کابل های دوربین مداربسته رفته و اتصال دستگاه ها با یکدیگر را قطع می کنند . بنابراین بهترین محل نصب دستگاه DVR را پیدا کنید و  جهت جلوگیری از سرقت دستگاه ضبط را در محلی ایمن و فضایی قفل دار قرار دهید تا از دید و دسترس سارقین در امان باشد . مخفی کردن DVR یک اصل اساسی در نصب و راه اندازی دوربین مداربسته می باشد .

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.